ÚDRŽBA
základní znalosti o údržbě kamenů


LEŠTĚNÝ VNITŘNÍ KÁMEN

Leštěný kámen má hladký povrch, který odráží světlo a zdůrazňuje barvu i vzor materiálu.

Tradičně se používá jako obklad zdí. Také může sloužit v podobě nábytku nebo kuchyňských desek, koupelnových desek nebo pultů a podobně.

Běžná domácí údržba zahrnuje občasné umývání čistou pitnou vodou a neutrálními pH čistidly. Nejlepší jsou čističe bez mýdel, protože minimalizují šmouhy. Pokud ale budete povrch důkladně oplachovat, můžete použít i jemná bezfosfátová tekutá mýdla nebo prášky, které neobsahují přídavná aromata.

Kamenný povrch by se měl nejprve zvlhčit čistou, horkou (nikoliv vařící) vodou. Pak malými, překrývajícími se pohyby zezdola nahoru umyjte kámen vodou s čistidlem (podle pokynů výrobce).

Dobře opláchněte čistou, pitnou vodou, abyste odstranili všechny stopy po mýdle nebo čistidle. Vyměňte vodu a znovu dobře opláchněte. Vysušte suchou látkou nebo bavlněným flanelem a nechejte dosušit na vzduchu.

Buďte si vědomi toho, že jakýkoliv kamenný povrch, nehledě na úpravu, je velmi kluzký, když je mokrý. Proto předtím, než se po takové podlaze začne chodit, musí být odstraněna veškerá vlhkost nebo látky, které by mohly ohrozit bezpečnost.

Problémy s údržbou - prevence a přípravky na opravu povrchu: Prevence ušetří mnoho času, který by se vyplýtval na opravu povrchu, zejména když jsou škody na kameni nenapravitelné.

Leštěný kámen by měl být opečováván stejně, jako jemné dřevo. Pokud se něco vylije, mělo by se to okamžitě odstranit a opláchnout vodou. Pod veškeré sklenice by se měly používat podložky, zejména, pokud obsahují likéry nebo citrusové šťávy. Podložky se musí použít pod kyselé tekutiny. Rhoze se musí používat, aby lesk nebyl porušen.

Pokud jste nedodrželi zásady péče, podívejte se na část "ostranění skvrn".


KAMENNÉ PODLAHY

Kamenné podlahy zahrnují jakýkoliv druh opracovaného kamene, po kterém se chodí.

Kamenné podlahy zahrnují chodníky, podlahy a prahy.

Chodníky, podlahy a prahy, po kterých se chodí, by se měly pravidelně vytírat nebo čistit kartáčem tak, aby nezůstal klouzavý povrch.

Kamenné povrchy by se měly nejprve namočit horkou čistou vodou. Pak se mírně postříkají jemným abrasivní prvky. Na tmavé kameny nepoužívejte bělidla. Důkladně opláchněte čistou horkou vodou a vysuště látkou dosucha.

Zvláštní případy a procedury: často je třeba ochránit některé části interiéru a zvýšit barevnost leštěných kamenu v místech, kde není leštěný kámen praktický. V takových případech se musíte obratit na odborníka.


EXTERIÉROVÝ KÁMEN

Exteriérový kámen je obecný název popisující kámen, který je v prostředí, kde o teplotě, vlhkosti a větrnosti rozhoduje příroda.

Exteriérový kámen může být leštěný, s texturou. Příliš se ale nedoporučuje pro venkovní použití leštěný mramor nebo vápenec, protože mohou být poškozeny .

Pro dostupná místa je jejich rutinní údržba popsána jako "Běžná údržba" v sekci LEŠTĚNÉ VNITŘNÍ KAMENY. Všechny kamenné obklady by se měly pravidelně čas od času čistit, protože je nutné odstranit nahromaděné nečistoty.

Čištění obkladu velkých budov by měl provádět pouze kvalifikovaný pracovník, který má vhodné nářadí, zdroje a technické zkušenosti. Ten nejen kámen vyčistí, ale také může provést opravy a zlepšení, která jsou nezbytná. Doporučujeme konzultovat s odborníkem.


SPECIÁLNÍ POVRCHOVÁ ÚPRAVA ZVYŠUJÍCÍ LESK

Jsou to úpravy povrchu jiné, než leštění, postupy jsou často patentovány dodavatelem.

Příklady takovýchto úprav je polymarní úprava povrchu a různé povrchy vzniklé chemickými úpravami.

Běžně leštěné úpravy kamenů nejsou vždy vhodné. Některé druhy vyžadují speciální úpravu povrchu. Například desky, na kterých se manipuluje s alkoholem nebo jídlem, desky , které mají vytvářet určitý světelný efekt, atd. V takovém případě je nutná odborná konzultace.

Prostudujte patřičnou literaturu nebo pokyny dodavatele, abyste přizpůsobili údržbu a případné nápravy tonu určitému kameni. Při provádění instalace vždy tyto instrukce vyžadujte.


ZVLÁŠTNÍ ČIŠTĚNÍ MRAMORU

Mramory jsou vapenité kameny. Kyseliny, jaké obsahuje mléko, víno nebo pivo, ovocné šťávy¨a ocet leštěný povrch naleptají. Silné alkalické tekutiny mohou porušit texturu mramoru a vytvařeji skvrny. K odstranění skvrn se používají následující procedury. Pro opravu popálených nebo poleptaných povrchů kontaktujte odbornou firmu.
Běžně se to děla tak, že smícháte kaolín s obyčejným bělidlem na textil nebo 6% roztokem hydrogen peroxidu a vytvoříte pastu o hustotě polevy na dort. Navlhčete povrch kamene stejnou tekutinou, kterou obsahuje pasta. Navlhčete kámen i kolem skvrny. Naneste pastu na kámen dřevěnou nebo plastovou stěrkou a naneste souvislou vrstvu, asi 1 palec tlustou. Pokryjte celou plochu, kterou chcete čistit a také místo okolo, zajistěte, aby bylo čistidlo těsně na kameni bez vzduchových kapes. Nalepte igelitem čištěnou oblast, abyste zabránili rychlému vysušení a nechejte působit 48 hodin.

Pak navlhčete místo čistou, studenou vodou, aby se netvořil prach. Odstraňte pastu dřevěnou nebo plastovou stěrkou, abyste kámen nepoškrábali. Důkladně opláchněte studenou vodou, setřete zbylou vodu a nechejte oschnout do sucha.

Když voda zmizí a místo je naprosto suché, pak si zkontrolujte skvrnu, v případě nutnosti můžete provést vše znovu.

POZOR: Bílý, gasolin bez olova se může při této metodě použít místo bělidla. Neměl by se ale používat v uzavřených prostorách a měly by s ním manipulovat pouze zkušené osoby. Laik by se měl vyhýbat hořlavým nebo výbušným čistidlům.

Na tmavé kameny nepoužívejte roztok obsahující spojivo jiné, než vodu. Pokud bílé žilky v tmavém kameni časem zežloutnou, aplikujte roztok z kaolinu a vody.
Komerčně se prodává několik speciálních čistidel na mramor. Tyto prášky vyžadují pouze smíchat s čistou vodou, nejsou kyselé a v mnoha případech jsou velmi účinné.


ODSTRANĚNÍ SKVRN
Vykonávání běžné péče a údržby by mělo zabránit tvorbě skvrn. Ale díky nehodě nebo zanedbání se mohou skvrny objevit. K jejich odstranění je třeba zcela jiných postupů, než při běžné údržbě a než se dosáhne výsledků, může to chvíli trvat. Doporučujeme obratit se na odborníky, protože každé skvrny se čistí jinak například organické, metalické, železné, měděné, bronzové, ovocné, inkoustové, atd.

Pokud jste registrován u nás můžete získat bezplatnou poradu v centru zákaznické služby.