Home

O KAMENECH
základní znalosti o kamenech.


BŘIDLICE
Břidlice je měkká a středně tvrdá matemorfická hornina, a je pro ní charakteristická přítomnost rozštěpů, podél kterých může být naštípána na tenké desky. Břidlice obsahuje křemen, slídu a chlorit. Obsah železa může být 5 - 6 %. Podle přirozených puklin se mohou získat různé velikosti. Není možné získat jednotný rozměr, dokud nejsou kameny kalibarovane.

Břidlice se většinou používá na podlahy, kolem krbu, na venkovní obklad a střechy. Nabízíme velký výběr barev, textur, velikostí, desek, dlaždic i leštěného obkladu.

ŽULA
Žula vzniká z roztaveného magamtu při velmi vysokých teplotách. Výsledkem tohoto procesu je silná, krásná, trvanlivá a snadno zpracovatelná žula. Poněvadž je odolná proti většině kyselin a jiným chemikáliím, doporučujeme ji zejména na kuchyňské desky, nebo kamkoliv, kde se často manipuluje s jídlem. Složkami žuly jsou křemen, slída a živec.
Z továrny vychází žula ohlazená. Je lesklá, hladká a má nádech elegance. Je několik metod, které můžeme na žulu uplatnit, abychom vám vyhověli. Pro rampy, schodiště nebo podlahu se většinou používá žula protože hezky vypadá, neklouže a je trvanlivá. Vyleštěný povrch je další metoda, který se používá na místa, kde je potřebná neklouzavost (podlaha ve sprše, koupelně, sauně, atd).


PÍSKOVEC
Pískovec je střední zrne sedimentari hornin. Je to extrémně tvrdý a tuhý materiál, sestává z konzolidované masy písku pohybující se vodou a větrem spojici s prirodinm cenentu jako Si G. Právě pojící materiál většinou určuje celkovou barvu kamene - železo způsobuje červenou nebo červenožlutou barvu, jiné látky zase bílou, nažloutlou nebo našedlou.
Chemické složení je stejné jako u písku - kámen je složen zejména z křemene. Materiál, který písek ztmeluje dohromady, se většinou skládá z křemenky, CaCO3, FeO, Fe2O3.
Přírodní pískovec je nejmladším kamenem založeným na křemeni, kdy každý kámen má jinou úroveň porosity, tvrdosti a kompresivní síly. Barva kamene může být různá - od červené, hnědé, nazelenalé či žluté až po šedou nebo bílou. Je nutné se zmínit o textuře pískovce. Je středně zrnitý a zrníčka mívají stejný tvar. Jsou většinou jemné uhelnaté nebo kulaté.
Pískovce jsou vhodné pro domy i pro komerční střediska. Mají svoji přirozenou krásu a proto se používají do interiérů i exteriérů. Díky svým architektonickým vlastnostem je přírodní pískovec vhodný k obložení stěn i podlah. Z pískovce se vyrábí mnoho okrasných předmětů, např. zabradlí, ozdobné vikýře, okýnka, figurky a sošky. V Středověku byla móda používat pískovec na sloupy místo futer. Je velice oblíbený zejména pro zahradní dekorační předměty.

MRAMOR
Mramor je metamorphovaný vapenitý sediment. Při vysokých teplotách hluboko pod zemí vzniká kamen. tekutiny, které pak se stříkají do mramoru, čímž vznikají různé ozdobné ornamenty. Při tvorbě mramoru působí vysoké teploty, čas a tlak. Lidé mají mramor rádi pro jejich krásné, jasné a elegantní barvy. Právě tyto barvy způsobují minerály přítomné během tvorby. Prosím uvědomte si, že žádné dvě mramorové desky nejsou stejné. Stejně jako ostatní přírodní kameny se i mramor liší barvou, nepravidelným vzorem, žilkováním a podobně. Marmor je ideální pro barové pulty, podlahy v obývacím pokoji, stěny a spoustu jiného. Ale oproti žule není mramor tak trvanlivý a odolný, pokud s ním není dobře zacházeno. Proto mramor nedoporučujeme na kuchyňské linky, nebo kdekoliv, kde by byl každodenně zatěžován. Dokonce i kolečko citronu může za dlouhou dobu způsobit na mramoru skvrnu.

VÁPENEC
Vapenec jemnozemni sediment hornin, který se vytváří na dně moře jako odpad organické hmoty (rostliny, ulity, fosílie), a který se ukládá do vrstev. Když vrstvy sílí, zvyšuje se tlak a tak se ze sedimentu stává vápenec. Vápenec je bez ohledu na okolní teplotu vždy chladný na dotek a proto je vhodný na bazény, podlahy a pulty. Vápenec si také zamilují ti, kdo maji rádi starožitnosti.